Staff Directory

Administrative Staff

Barrett, Drew
Athletic & Activities Director
Bird, Jeff
Assistant Principal
Epperly, Sara
Assistant Principal
Habeeb, Scott
Principal
Nelson, Bridget
Assistant Principal

Counseling Staff

Arbogast, Michele
Counselor
Parrish, Jenny
Counselor
Smith, Sheri
Counselor
Snow, Kristi
Counselor

Support Staff

Barker, Teresa
Administrative Assistant
Bateman, Trina
Administrative Assistant, Varsity Cheerleading Coach
Blount, Barry
Custodian
Branch, Chylynn
Instructional Assistant
Bratton, Shannon
Instructional Assistant
Brown, Samuel
Custodian
Burnop, Bonnie
Custodian
Carr, Rhonda
Instructional Assistant
Chitwood, Tamatha
Administrative Assistant
Conner, James
Custodian
Cook, Karen
Instructional Assistant
Edwards, Cynthia
Administrative Assistant
Hall, Daniel
Student Support Specialist
Hall, Emilee
Instructional Assistant
Hickerson, Suzanne
Instructional Assistant
Hicks, Marcia
Administrative Assistant
Hudson, Colin
School Resource Officer
King, Kristofer
Custodian
LeNguyen, Huong
Building Manager
Mangone, Ken
Computer Technician
Mangum, Suzanne
Administrative Assistant
Mayfield, Brenda
Instructional Assistant
Norberto, DeJesus
Custodian
Pack, Iliana
Custodian
Pendleton, Rhonda
Instructional Assistant
Plott, Meghan
Student Support Specialist
Robertson, Christie
Instructional Assistant
Rock, Tammy
SHS Cafeteria Staff
Rowland, Annie
Student Support Specialist
Slaughter, Kaitlynn
Reprographics
Stafford, Jerry
Custodian
Taylor, Lissa
SHS Cafeteria Manager
Taylor, Michelle
Custodian
Thorne, Rhonda
Instructional Assistant
Tillery, Jordan
Custodian
Tincher, Mary
SHS Assistant Cafeteria Manager
Tran, Van
Custodian
Vandevander, Alice
School Nurse
Viadero, Jeff
Instructional Assistant
Walton, Christian
Custodian
Wells, Dayna
Instructional Technology Resource Teacher
Willis, Samantha
Instructional Assistant
Zuniga, Ria
Custodian

Teaching Staff

Bolen, Matthew
Fine Arts Teacher
Brinkley, Paola
World Languages Teacher
Brinkley, Randy
Career and Technical Education Teacher, Varsity Robotics Coach
Brooks, Bret
Math Teacher
Brugh, Paige
English Teacher
Bryie, Adam
Special Education Teacher
Bryie, Alicia
Science Teacher
Burns, Alisa
Math Teacher
Campbell, Fred
English Teacher
Carpenter, Carlo
English Teacher
Carter, Pam
History Teacher
Clark-Slaughter, Brittany
English Teacher
Coe, Trayce
Math Teacher
Coffey, Maggie
Math Teacher, Varsity Debate Coach
Constantin, Matthew
History Teacher
Cook, Beth
Science Teacher
Cooke, Logan
English Teacher
Cundiff, Andrew
English Teacher
Cundiff, Lauren
Family and Consumer Sciences Teacher
Denton, Elizabeth
Math Teacher, Varsity Girls Volleyball Coach
Dunham, Valerie
English Teacher
Easterling, Alexandra
Performing Arts Teacher, Varsity Theater Coach
Edwards, Matt
Science Teacher
Edwards, Steven
Auto Body Teacher
Fobare, Tracey
JVG Specialist
Foster, Trey
Fine Arts Teacher
Fulcher, Andrea
World Languages Teacher
Gardner, Susan
World Language Teacher
Garst, Kevin
Business Teacher, Varsity Boys Basketball Coach
Garst, Reid
Business Teacher
Gibson, Amy
Special Education Teacher
Gibson, Dana
Math Teacher
Graham, Joshua
Welding Teacher
Grooten, Rebekah
Special Education Teacher
Halterman, Justin
History Teacher
Hammond, Sarah
Math Teacher
Hancock, Blaine
Math Teacher
Harless, Kristie
Business Teacher
Harless, Robyn
History Teacher
Heistad, Kari
English Teacher
Hickerson, Joel
Physical Education Teacher, Athletic Trainer
Holter, Donald
Physical Education Teacher, Varsity Football Coach
Huffman, Kristen
English Teacher
Ingerson, Mark
History Teacher, Varsity Forensics Coach
Jennings, Jackson
Special Education Teacher
Jennings, Sharon
Special Education Teacher
Jester, Scott
Special Education Teacher, Varsity Girls Basketball Coach
Johnson, Andrea
English Teacher
Johnson, Megan
Special Education Teacher
Largen, Erik
Special Education Teacher
Larson, Katherine
Science Teacher
Lehman, Kevin
Pharmacy Tech Teacher
Lester, Wes
Science Teacher
Lupton, Gary
Computer Science Teacher
Marciniec, Richard
Math Teacher
Martinez, Kimberly
World Language Teacher
Meade, Elizabeth
Cosmetology
Miear, Meredith
Library
Milton, Krista
Physical Education Teacher, Athletic Trainer
Moles, Elizabeth
AIIMS Teacher
Moore, Moriah
Library
Moorman, Tarah
Special Education Teacher
Moser, Edgar
Driver's Education Teacher
Murphy, Ryan
Special Education Teacher
Nazarewicz, Pawel
Math Teacher
Notermann, Margaret
Instructional Assistant - AIIMS
Nugent, James
Choir Director
ODell, Laura
Business Teacher
Petry, Quentin
Math Teacher
Pitts, Emily
Science Teacher
Price, Susan
Business Teacher
Quesinberry, Sarah
Physical Education Teacher
Rice, Diane
World Language Teacher
Rookstool, Amy
History Teacher
Schermer, Maribeth
English Teacher
Sellinger, Jessica
World Languages Teacher
Sharrer, Karla
Science Teacher
Shigley, Nolan
English Learners Teacher
Shupe, Jeffrey
Family and Consumer Sciences Teacher
Simmons, Katie
English Teacher
Smythers, Grant
Physical Education Teacher
Snyder, Thad
History Teacher, Varsity Golf Coach
Starnes, Sarah
Math Teacher
Tamagni, Robin
Science Teacher
Tate, Bryan
Math Teacher
Taylor, Sarah
History Teacher
Vandercar, Audrey
Science Teacher
Varian, Amy
Special Education Teacher
Waddle, Meghan
Science Teacher
Wallace, David
Fine Arts Teacher
Watkins, Seth
English Teacher
White, Danyel
World Languages Teacher
Winterer, James
Science Teacher
Winterspring, Zachariah
Math Teacher
Wong, Alexander
History Teacher
Wood, Kayla
History Teacher, Varsity Girls Soccer Coach
Wray, Michael
Auto Service Teacher
Wright, John
Performing Arts
Zimmerman, Candice
Special Education Teacher